...

Opinia o warsztatach SLS w Aleksandrowie Kujawskim

W minioną sobotę  i niedzielę tj. 3-4 luty brałam udział w odbywających się w Aleksandrowie Kujawskim warsztatach SLS. Warsztaty poprowadził jeden z trzech polskich nauczycieli tej metody Marek Stawiński.

Powiem tak : jestem bardzo zadowolona z warsztatów, przede wszystkim ze względu na to czego się dowiedziałam(tzw teoria), jak i korespondujące z tymi treściami ćwiczenia.
Najbardziej cieszę się z tego że zrozumiałam na czym polega śpiewanie tzn. na czym polega jego istota. Zdaje sobie sprawę  z tego że na to miał ogromny wpływ sam sposób prowadzenia przez Marka : konkretnie, rzeczowo i cierpliwie!

Moje doświadczenia w kontaktach z osobami prowadzącymi zajęcia śpiewu, czy emisji głosu, niestety pokazują, że w większości przypadków to co najważniejsze jest w śpiewaniu, i na czym przede wszystkim ono polega,  schodzi na plan dalszy, bądź co gorsza jest w ogóle pomijane, a ćwiczenia z cyklu "ćwiczenie przepony" zajmują często najwięcej czasu i energii.

Oprócz zrozumienia samej istoty śpiewania, bardzo istotne dla mnie były ćwiczenia!  Części teoretyczna była wprowadzeniem, ale to praktyka czyli ćwiczenia były dla mnie sprawdzianem tego czy ta metoda jest użyteczna i czy w ogóle do czegoś mi się przyda!Dlatego mogę z całą odpowiedzialnością powiedzieć, że bardzo się cieszę że mogłam uczestniczyć w warsztatach, te ćwiczenia które poznałam na pewno będę stosować.

Dziękuję też Markowi Stawińskiemu za możliwość uczestniczenia w warsztatach.Uff jak to dobrze, że w końcu pojawiła się alternatywa w postaci metody SLS. Nie zamierzam teraz narzekać że szkoda że tak późno pojawiła się w Polsce, bo to jest oczywiste dla osób które zetknęły się z tą metodą, mam jednak gorącą prośbę, aby dołożyć wszelkich starań by promować dalej tą metodę.  

Ania Kluzińska, Aleksandrów Kujawski
Podziel się

Zobacz więcej

Moje socialmedia