...

Anoreksja i bulimia – zaburzenia odżywiania wpływające na głos

Kiedyś te problemy przypisywane były młodym dziewczynom. Dziś dotyczą osób w każdym wieku, bez względu na płeć i wiek. Chorują i starzy i młodzi, młode dziewczyny i dojrzałe kobiety, chłopcy i dorośli mężczyźni. Przekaz mass mediów, presja i idealny świat kreowany w mediach społecznościowych ma ogromny wpływ na to, że „musimy” dobrze wyglądać. Osoby występujące publicznie, będące na wizji, ciągle obserwowane, a także marzące o karierze wokalnej lub aktorskiej mogą odczuć ją jeszcze bardziej. Odchudzanie się, by lepiej wyglądać, by zyskać podziw i kolejne lajki może łatwo przerodzić się w obsesję i doprowadzić do poważnych zaburzeń. A one nie pozostają bez wpływu na zdrowie nasze i narządu głosowego.

Anoreksja i bulimia to zaburzenia odżywiania, które prowadzą do wyniszczenia organizmu. Anoreksja poprzez odmawianie jedzenia i doprowadzenia do niskiej wagi ciała, pozbawienie się źródeł energii, witamin i minerałów. Bulimia przez spożywanie nadmiernej ilości jedzenia i pozbywanie się go za pomocą prowokowanych wymiotów.

Obie mają wpływ na narząd głosowy. Ilość powikłań i skutków, o jakich donoszą lekarze jest przerażająca. Warto uświadomić sobie, że wpływają również na zdrowie i wydolność krtani.

Osłabiają organizm, wiążą się z obniżonym poziomem energii, lękiem. Wpływają na samopoczucie, pewność siebie, poczucie własnej wartości. Prowadzić mogą do izolacji i osamotnienia, zwiększenia poziomu stresu i odczuwanego napięcia w ciele.

Kilkanaście lat temu dotarłam do badań, w których stwierdzono, że anorektyczkom zanikają struny głosowe. Okazało się, że zaburzenia odżywiania w młodym wieku (gdy krtań rośnie, w okresie dojrzewania) występuje nieprawidłowy rozwój krtani, co może mieć nieodwracalne skutki. Głosy osób chorych na anoreksję są słabe, ciche, mało dźwięczne, pozbawione siły. Wykończone chorobą ciało nie ma energii, by produkować dźwięki. Przeznacza ją na podtrzymanie życia. Dużo łatwiej o chorobę, ponieważ spada także odporność organizmu.

W przypadku bulimii problem stanowi nie tylko brak odżywienia organizmu. Długotrwałe wymiotowanie uszkadza zęby, układ pokarmowy, drażni tkanki gardła i krtani, może prowadzić do stanów zapalnych, schorzeń narządu głosowego, nawracających infekcji. Głos staje się ciężki, zachrypnięty, może szybciej się męczyć.

Terapia głosu tu nie pomoże, jeśli nie zostanie podjęte leczenie. Konieczna jest pomoc lekarska, wsparcie ze strony psychiatry i psychologa.

Podziel się

Zapraszam do współpracy

Jeśli pracujesz głosem – możesz to robić bez wysiłku i zmęczenia, bez odczuwania „bólu mówienia”. Nauczę Cię, jak prawidłowo emitować głos, by był zawsze zdrowy, silny i piękny.

Jeśli śpiewasz – podczas zajęć przekonasz się, że Twój głos płynie swobodnie, a każdy, nawet trudny tekst w j. polskim przestanie być przeszkodą.

A może po prostu chcesz polubić i lepiej poznać swój głos albo przestać bać się publicznych wystąpień – w tym również Ci pomogę.

Szkolenia i zajęcia indywidualne

Moje socialmedia